AktualnościPKE - było i jestPKE zapraszaDziałania statutuweAktywni w PKEZgłoś pomysłNasze struktury w PolsceKontaktLogowanie
AKTUALNOŚCI

Konferencja
- 7.11.2014 - Kraków
Polski Klub Ekologiczny zaprasza na konferencję
Zagrożenie zdrowia i życia ludzi przez alweokokozę AE chorobę wywoływaną przez tasiemca wielojamowego roznoszonego przez lisy. Zwiększenie populacji lisa problemem zdrowotnym i przyrodniczym

Konferencja odbędzie się w dniu 7 listopada w godzinach 10:00-14:00 w sali wykładowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, ulica Kopernika 7.

Opis problemu:
Choroba alweokokoza (AE), często kojarzona z borówkami, wywoływana przez tasiemca wielojamowego jest roznoszona przez lisy. Od momentu rozpoczęcia szczepienia lisów na wściekliznę w 2002 r. zaczęto odnotowywać szybki wzrost zarażania się lisów tasiemcem wielojamowym (który u ludzi wywołuje chorobę AE).

Obecnie w Małopolsce oraz na Podkarpaciu poziom zarażenia lisów tym tasiemcem jest wysoki i należy do jednych z najwyższych w Polsce. Ponadto populacja lisów od czasu rozpoczęcia szczepienia przeciw wściekliźnie gwałtownie się zwiększyła. Obecnie lisy są wszędzie – w lasach, wsiach, miastach. To wszystko sprawia, że zagrożenie tą chorobą u ludzi jest wysokie. Po zarażeniu się człowieka jajem tasiemca, bardzo małym, niewidocznym dla oka, rozwija się ona u ludzi w sposób bezobjawowy przez ok. 10 lat. Kiedy pojawiają się jej objawy, choroba jest już bardzo zaawansowana, a objawy podobne są do nowotworu wątroby (z tego względu może być czasami nieprawidłowo diagnozowana). Choroba nieleczona jest śmiertelna.

Ze względu na długi czas rozwoju u wielu osób zarażonych tym tasiemcem mogła się jeszcze nie ujawnić. Jednak istnieje możliwość badań profilaktycznych, dzięki którym można podjąć wcześniejsze leczenie.

Uczestnictwo w konferencji umożliwi wszechstronne zapoznanie z problemem zarówno od strony medycznej, jak i przyrodniczej oraz pozwoli na podjęcie prawidłowych działań.

Do pobrania:
- Zaproszenie - pdf